Funding Recipients

Below is the list of communities that are working on a Community Energy Plan or updating their existing Community Energy Plan with support from the ICEP. This includes remote, northern and southern First Nations.   

ICEP 2.0 Recipients

Creation of a Community Energy Plan

Cat Lake First Nation

Namaygoosisagagun First Nation

Update to an Existing Community Energy Plan

Alderville First Nation

Henvey Inlet First Nation

ICEP 1.0 Recipients

Creation of a Community Energy Plan

Aamjiwnaang First Nation

Anishnabe of Wauzhushk Onigum

Atikameksheng Anishnawbek

Bingwi Neyaashi Anishinaabek (BNA) First Nation

Munsee Delaware Nation

Ogemawahj Tribal Council (OTC)

Sandy Lake First Nation

Update to an Existing Community Energy Plan

Garden River First Nation

Sachigo Lake First Nation

Kasabonika Lake First Nation

Red Rock Indian Band

Shawanaga First Nation

ACEP Version 4.1 - 2018

Kitchenuhmaykoosib Inninuwug First Nation

Pikangikum First Nation


Windigo First Nations Council

Representing: Slate Falls Nation

ACEP Version 4.1 - 2017

Creation of a Community Energy Plan

Kiashke Zaaging Anishinabek (Gull Bay)

Zhiibaahaasing First Nation

Miskeegogamang First Nation

Chippewas of Rama First Nation

Michipicoten First Nation

Sheguiandah First Nation

Weenusk First Nation

Update to an Existing Community Energy Plan

Chippewas of Georgina Island First Nation

Wahgoshig First Nation

ACEP Version 4.0 - Third and Fourth Quarter 2016

Eabametoong First Nation

Dokis First Nation

Animbiigoo Zaagi'igan Anishinaabek

Hiawatha First Nation

Ginoogaming First Nation

Obashkaandagaang First Nation

Animakee Wa Zhing 37 First Nation

Anishinaabeg of Naongashiing First Nation

ACEP Version 4.0 - Second Quarter 2016

Nipissing First Nation

Chippewas of Kettle & Stony Point First Nation

ACEP Version 4.0 - First Quarter 2016

Windigo First Nations Council

Representing:

Bearskin Lake First Nation

Grassy Narrows First Nation

Wabeseemoong Independent Nations

Wabauskang First Nation

Chippewas of the Thames First Nation

Wabigoon Lake Ojibway Nation

Chapleau Cree First Nation

Fort William First Nation

Northwest Angle 33 First Nation

ACEP Version 3.0 - Third and Fourth Quarter 2015

Lac La Croix First Nation

Saugeen First Nation

Serpent River First Nation

Wahnapitae First Nation

Rainy River First Nations

Lac des Mille Lacs First Nation

Moose Cree First Nation

Oneida Nation of the Thames

Mississaugas of the New Credit First Nation

Beausoleil First Nation

Wahta Mohawks

Ojibways of Onigaming First Nation

Aundeck Omni Kaning First Nation

Bkejwanong/Walpole Island First Nation


Keewaytinook Okimakanak

Representing:

Poplar Hill First Nation

North Spirit Lake First Nation

ACEP Version 3.0 - Second Quarter 2015

Red Rock Indian Band

Mississauga First Nation

Pays Plat First Nation

Temagami First Nation

Six Nations of the Grand River

Brunswick House First Nation

Thessalon First Nation

Whitefish River First Nation

Mississaugas of Scugog Island First Nation

Sheshegwaning First Nation

Magnetawan First Nation

Alderville First Nation

Biinjitiwaabik Zaaging Anishinaabek First Nation

Mitaanjigamiing First Nation

Chippewas of Nawash Unceded First Nation

Henvey Inlet First Nation

Pic Mobert First Nation

Nibinamik First Nation

ACEP Version 3.0 - First Quarter 2015

Mohawks of Akwesasne

Taykwa Tagamou First Nation

Shoal Lake #40 First Nation

Mohawks of the Bay of Quinte

Naotkamegwanning First Nation

Curve Lake First Nation

Iskatewizaagegan No. 39 Independent First Nation (Shoal Lake #39 First Nation)

Moose Deer Point First Nation

Wasauksing First Nation

Naicatchewenin First Nation

Constance Lake First Nation

Mattagami First Nation

Whitesand First Nation

Ochiichagwe’babigo’ining First Nation

Big Grassy First Nation

ACEP Version 2.0 - 2013-2014

Algonquins of Pikwàkanagàn

Seine River First Nation

Delaware Nation (Moravian of the Thames)

Chippewas of Georgina Island

 

Five Nations Energy Inc.

Representing:

Fort Albany First Nation Attawapiskat

First Nation Kashechewan First Nation

Mocreebec Council of the Cree Nation

 

Shibogama First Nations Council Technical Services

Representing:

Kasabonika Lake First Nation

Kingfisher Lake First Nation

Wapekeka First Nation

Wawakapewin First Nation

Wunnumin Lake First Nation

 

Aroland First Nation

M'Chigeeng First Nation

Ojibways of Garden River

Nigigoonsiminikaaning First Nation

Sagamok Anishnawbek First Nation

Batchewana First Nation

Long Lake #58 First Nation

Lac Seul First Nation

Ojibways of Pic River

Couchiching First Nation

Eagle Lake First Nation

Wahgoshig First Nation

 

Windigo First Nations Council

Representing:

Sachigo Lake First Nation

North Caribou Lake First Nation

Shawanaga First Nation

Wikwemikong Unceded Indian Reserve

Contact ICEP Staff

The ICEP team is here to help you at any point along the way. Indigenous communities or organizations needing more information or interested in making a submission should email icep@ieso.ca or call 416-969-6317.